Tüp bebek tedavisini en sade dille açıklaması şu şekilde yapılabilir;

“Kadın ve Erkeğe ait olan üreme hücrelerinin, vücut dışında döllenme işleminin yapılması” işlemine Tüp Bebek denir.

Mikroenjeksiyon (ICSI) tekniği ile yumurtalar toplanır ve laboratuvar ortamında özel mikroskop sistemleri altında, spermler sizin yumurtalrınızın içine yerleştirilir. Her bir yumurta içine, döllenme oranı en yüksek olabilecek spermin yerleştirilmesiyle döllenen yumurtalarınız takip edilmeye başlanır. Takip sonrası sizin için seçilen en iyi embriyolar rahim içine transfer edilir.

Tüp bebek tedavisine başlamadan önce eşlerin genel kontrolleri ve muayenelerinin yapılması gerekir. Bununla birlikte tedavi için gerekli tüm testler yapılır. Çiftlerin önceden geçirmiş oldukları cerrahi operasyonlar, hastalıklar, testler ve tüm deneme tedavileri değerlendirilerek, nasıl bir tedavi uygulanacağına karar verilir.

tup-bebek-tedavisi-nedir

TÜP BEBEK AŞAMALARI

1. Ovariyan Stimulasyon (Yumurtalıkların Hormonal olarak kontrollü olarak uyarılması).

Adet kanamasının 2. veya 3.günü vajinal ultrasonografi ile yumurta rezervi  değerlendirilir ve kanda estrojen  tayini yapılıp,kullanılacak ilaçların  dozuna  karar verilir.Bu uyarı tedavisinde, aralıklarla  vajinal  USG  ile gelişen  follikül  sayısı ve büyüklüğü  kontrol  edilir. Folliküller  yeterli  boyutlara ulaştığında olgunlaşmayı sağlayan HCG  enjeksyonu yapılır ve 34-36 saat sonra yumurta  toplama işlemi planlanır.

Ultrasonografi  takipleri sırasında değerlendirilen bir  diğer  faktör ise rahimin  içini  döşeyen  ve endometrium adı verilen tabakanın  yapısı  ve kalınlığıdır.

2. Yumurta toplama işlemi

Yumurta toplama işlemi ameliyathanede steril şartlarda vajinal ultrasonografi eşliğinde foliküllerin içindeki sıvının aspirasyonu ile sonuçlanır. Yumurta toplama işlemi sırasında aspire edilen folikül içeriği embriyoloji laboratuarında değerlendirilir. Özel bir mikroskop ile incelenen bu sıvının içinde bulunan yumurta kültür sıvının içine konarak inkübatöre kaldırılır. Olgun yumurta hücreleri 4-6 saat sonra döllenme için artık hazırdırlar.

İşlem sonrası hasta odasına alınarak bir süre istirahat edilmesi sağlanır.

3. Mikroenjeksiyon aşaması

Kadından oositlerin (yumurtaların) toplandığı esnada erkekten sperm örneği alınır. Menisinde canlı sperm bulunmayan erkeklerden cerrahi olarak ( mikro TESE ) ameliyat ile sperm alınır.

Yumurta kültürü ve sperm hazırlanması tamamlandıktan sonra mikroenjeksiyon aşamasına geçilir.

4. Embriyo transferi

Yumurta toplama işleminden sonraki 2.3.4 ve 5.  gününde yapılabilir. Bu kararı vermeden önce embriyo sayısı ve kalitesi , rahim içi kalınlığı, kadının yaşı ve önceki başarısız IVF denemeleri değerlendirilir ve kişiye özel transfer planı yapılır.

Embriyo transfer işlemi ağrısız ve hassas bir işlemdir. Transfer işleminin ultrason eşliğinde yapılması, embriyoların rahim içinde doğru yere yerleştirilmesi ve transferin kolay bir şekilde yapılmasını sağlar.

Embriyo transferi sonrasında yaklaşık olarak 30 dakika – 1 saat dinlendikten sonra hasta evine dönebilir.

Embriyo transferinden 12 gün sonra kanda gebelik testi yapılır ( BHCG ).

Gebelik testi pozitif çıktığı halde doktorun kontrolünde belli aralıklarla testin tekrarı ve ultrason kontrolü önerilir.

Gebelik testi negatif çıktığı taktirde ise , sonuçlar değerlendirilir ve yeni uygulamalar için planlama yapılır.

Tüp bebekteki tedavinin amacı sadece gebe kalmak değil , eve sağlıklı bir bebek götürmektir. Bu konuda çalışan ekibin rölü çok önemlidir. Tedavideki başarının sırrı sadece doktorun ve ekibin profesyonel bilgi ve tecrubesi değil,bunun yanında hastalara aktarılan  sevgi ve güvendir.